Investiční skupina BHM kupuje významný podíl v německé společnosti Lab Concept. Ta se zabývá výrobou vybavení pro laboratoře, její tržby dosahují nižší desítky mil. eur. BHM Tomáše Krska akvizici realizuje prostřednictvím své společnosti Köttermann Group. Jde o další posílení její divize medicinských technologií MedTech Group (patří tam např. polská ALVO Medical, český BLOCK, německá medifa, polský FAMED - viz prodej společností 1/2023 atd.), která generuje tržby ca 4mld korun.
Holding Agrofert dokončil převzetí divize zpracování dusíku od rakouské chemičky Borealis ze skupiny OMV. Divize s ca 2.000 zaměstnanci vyrábí hnojiva, melamin a technické dusíkaté produkty. S hodnotou přes 19mld korun jde o největší akvizici Agrofertu. Výroba hnojiv, kterou nyní bude pokrývat již většinu evropských zemí, je jeho klíčovým oborem. Převzetí již schválili regulátoři vč. Evropské komise.
Proběhl prodej firem Batist Medical a Batist Medical Productions investiční skupině Jet Investment. Firmy vyrábí a prodávají zdravotnický materiál (např. obvazy, operační sety) v regionu střední Evropy. Výrobní a distribuční areál prodaných firem je na Náchodsku. Fond Jet 3 firmy odkupuje od skupiny Batist Medical Holding (BMH), která je v insolvenci. Prodej v rámci probíhající reorganizace BMH již potvrdily věřitelské výbory, které ještě budou muset schválit reorganizační plány. Brněnský Jet Investment Igora Faita se poslední dobou zaměřuje na akvizice firem v problémech (distressed sale).
Ve stejné době Jet Investment naopak prodal firmu BENVIG HEAT TRANSFER z Ústecka. Podnik se 120 zaměstnanci a tržbami cca 500m korun se zaměřuje na inženýring a výrobu zařízení pro petrochemický a chemický průmysl a energetiku (chladiče, výměníky, ohříváky nebo kondenzátory). Kupujícím 100% akcií jsou majitelé společnosti Montáže Přerov spolu s dalšími investory. Benvig a Montáže Přerov spolu dlouhodobě spolupracují, je to tedy typické převzetí strategickým investorem. Pro investiční skupinu Jet Investment je to další plánovaná divestice z fondu Jet 1 v souvislosti s končícím investičním horizontem tohoto private equity fondu.
Vafo, největší český výrobce krmiv pro domácí zvířata plně ovládl britského výrobce přírodních krmiv Pooch & Mutt. Skupina Vafo ve firmě získala minoritu s opcí již v roce 2020, v roce 2022 navýšila podíl na 40%, nyní dokoupila zbývajících 60%. Během této doby firma zčtyřnásobila tržby na téměř 500m Kč. Její zakladatel Guy Blaskey zůstává v jejím vedení. Vafo Pavla Boušky s aktivitami ve více než 80 zemích dosahuje obratu přes 9mld korun.
Belgická KBC Bank, mateřská společnost ČSOB, založila společný podnik s českou poradenskou firmou Digital & Legal, které provozuje platformu Green0meter. Podíl stran v joint venture bude 50/50. Green0meter se zaměřuje na služby v oblasti udržitelnosti / ESG, např. pro firmy zajišťuje výpočet jejich CO2 stopy. Digital & Legal je startup založený v roce 2021 Karlem Kotounem a Janem Zvěřinou. Podobnou transakci realizovala nyní i Česká spořitelna, která získala minoritní podíl ve firmě SmartHead. Ta má aplikaci na ESG skóring. Transakce jsou v souladu s ESG trendy tuzemských bank, které chtějí pomáhat svým klientů v přechodu na udržitelnější podnikové procesy.
Maďarský fond Oriens prostřednictvím společnosti FLOSMAN koupil síť českých maloobchodů PRAMEN CZ. Síť FLOSMAN v Česku provozuje prodejny Flop, Flop Top a Potraviny CZ (viz prodej firem v září 2021). Prodávajícím je holding ROSA market podnikatele Miloně Millera. Pramen CZ s tržbami přes 600m korun provozuje 39 prodejen převážně v Čechách. Po spojení řetězců bude Oriens ovládat téměř 300 prodejen. PRAMEN CZ před prodejem prošel restrukturalizací. ÚOHS transakci již schválil. ROSA market ještě provozuje síť potravin Enapo, ale od 6/2023 je v úpadku. Oriens má v Česku i další investice – výrobce modulárních staveb a kontejnerů Imecon, Pegas Container a Contimade.