Novinky z firemních akvizic

Dlouhodobě sledujeme firemní akvizice & fúze v Česku a zahraniční trendy v oboru. Přinášíme vám zde vybrané aktuality z této velmi dynamické oblasti.

Uvádíme přehled transakcí, kde alespoň jedna její strana je český subjekt. Jedná se o tyto typy obchodů:

  • prodej české firmy – prodej významnějšího podílu na tuzemské společnosti;
  • akvizice v zahraničí – získání významnějšího podílu na zahraniční firmě českým investorem;
  • start-upy – větší investice do tuzemských start-upů;
  • fúze a joint ventures – fúze a společné podniky českých a/nebo zahraničních subjektů;
  • obecná témata z oblasti prodeje firem a generační výměny.

Současně zde naleznete i novinky z naší činnosti.

PF 2022

naše aktuality
12/2021 více >

Spustili jsme ZCELA NOVÝ web!

naše aktuality
12/2021 více >

Po velkém úsilí jsme pro vás dokončili úplně novou podobu našich www stránek, která již byla opravdu třeba. Kromě rozsáhlého obsahu jsme kladli důraz na přehlednost, svěží design a použitelnost webu na mobilních zařízeních. Věříme, že vám naše nové stránky pomohou v orientaci v tématu prodeje firem a našich službách. Budeme rádi za vaše zpětné vazby, jak se vám tento nový web líbí.

Prodej české laboratoře Quinta-Analytica

zprávy z trhu
11/2021 více >

Private equity fond Genesis Capital prodává většinový podíl v Quinta-Analytica. Ta je největší českou laboratoří pro klinické testy (tzv. CRO - zajišťuje klinické studie pro farmaceutické firmy). Firmu s tržbami přes 400m korun fond Genesis Private Equity Fund III. prodává po 6letech. Kupujícím ca 86% akcií je německá investiční skupina BBA Capital Partners, která již má aktivity v tomto oboru. Menšinoví akcionáři (manažeři firmy) ve firmě zůstávají.

Výrobce užitkových vozů ZEBRA získal investici 30m korun

zprávy z trhu
11/2021 více >

Do pardubické ZEBRA Group investuje tuzemský fond Venture Club Invest 30m korun. ZEBRA je nejmladší a nejmenší česká „automobilka“ vyrábějící komunální techniku (navazuje na německé „multikáry“). Investice směřuje především do vývoje elektrických užitkových vozů a expanze na další evropské trhy. Investor získal 18% podíl.

Prodej firmy Capexus skupině ČEZ

zprávy z trhu
11/2021 více >

Pražskou společnost Capexus kupuje divize ČEZ ESCO ze skupiny ČEZ. Capexus s více než 100 zaměstnanci se zabývá návrhy a přestavbami kancelářských prostor a řešení technologie budov. Prodávajícími jsou zakladatelé Karel Konečný a Daniel Matula. Do skupiny ČEZ ESCO zaměřující se na úsporná a ekologicky šetrná energetická řešení pro firmy a obce patři např. firmy AZ Klima, Bytkomfort, AirPlus, ČEZ Energetické služby, Hormen, ENESA, ČEZ Energo, ČEZ LDS, EP Rožnov. Transakci ještě posuzuje ÚOHS.

Springtide Ventures investuje do izraelského start-upu Shield-IoT

zprávy z trhu
11/2021 více >

Fond Springtide Ventures ze skupiny KKCG investuje 7,4m USD (ca 165m korun) do Izraelské Shield-IoT, jež se zabývá zabezpečením internetu věcí (IoT). Pro Springtide Ventures je to již druhá investice v Izraeli.

Prodej majority v české Sciant bulharské Sirma

zprávy z trhu
11/2021 více >

80% podíl v česko-bulharské společnosti Sciant kupuje strategický investor - IT firma Sirma Group Holding z Bulharska. Zbývajících 20% si nechávají původní zakladatelé a klíčoví zaměstnanci. Sciant se sídlem v Sofii a pobočkou v Olomouci, odkud řídí své globální aktivity, se zabývá vývojem aplikací pro dopravu, logistiku a cestovní ruch. Její tržby letos přesáhnou 120m korun. Výše transakce se odhaduje na stovky mil. korun.

Dodavatele dobíjecích stanic ELEXIM eMobility kupuje Unicorn

zprávy z trhu
11/2021 více >

Společnost ChargeUp ze softwarové skupiny Unicorn Vladimíra Kováře koupila firmu ELEXIM eMobility z Kroměříže. Ta vyvinula vlastní nabíjecí stanici pro elektromobily a současně je distributorem dobíjecích stanic několika světových výrobců a to v ČR a v dalších zemích EU. ChargeUp poskytuje kompletní řešení pro dobíjení elektromobilů - dobíjecí stanice, řídicí systém a aplikace pro řidiče.

Minoritu v CPI Property Group koupil americký fond Apollo

zprávy z trhu
11/2021 více >

Podíl 5,5% v realitní skupině CPI Property Group Radovana Vítka úpisem nových akcií získá americký realitní fond Apollo. Při kupní ceně 300m eur (ca 7,6mld korun) je tak valuace celé CPIPG ca 5,4mld eur (téměř 140mld korun). Úpisu se účastní i sám Vítek se 150m eur. Nový kapitál bude využit pro akvizice a snížení zadlužení, vstup Apolla znamená současně velký posun z hlediska důvěryhodnosti CPIPG vnímané investory. Akcie firmy vlastnící nemovitosti v 10ti evropských zemích jsou obchodované na frankfurtské burze, sídlo má v Lucembursku.  Fondy Apollo spravují aktiva ve výši 455mld dolarů, v Česku již mají podíl v Sazka Group Karla Komárka.

Prodej společnosti Actinet skupině Sudop

zprávy z trhu
11/2021 více >

Skupina Sudop Group koupila IT firmu Actinet. Pražská Actinet se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost. Pro Sudop Group s více než 2tis. zaměstnanci, jejímž hlavním byznysem je inženýrská a projektová příprava staveb, je to již několikátá akvizice v oblasti ICT, které sdružuje pod divizi Sudop CIT. Do té v poslední době přibyly např. firma LinkSoft (vývoj SW a outsourcing IT služeb) nebo Orbit (provoz datových center). Je to další transakce ve stále více se konsolidujícím oboru ICT.

Rockaway investoval do start-upu Neon Labs

zprávy z trhu
11/2021 více >

Fond Rockaway Blockchain Fund se v aktuálním investičním kole, kde firma vybrala celkem 40m dolarů, podílel na investici do amerického start-upu Neon Labs. Ten vývojářům finančních služeb umožňuje propojování kryptoměn – současné fungování na Ethereu a Solaně. Investice Rockaway činila vyšší desítky mil. korun.

Majoritu v českém TriLabu koupil Prusa Research

zprávy z trhu
11/2021 více >

Prusa Research Josefa Průši získal 80% podíl ve společnosti Trilab. Firma z Hradce Králové založená teprve v roce 2016 se zabývá vývojem a výrobou 3D tiskáren především pro podnikovou sféru. Trilab tak získává strategického partnera, pro Prusa Research je akvizice naopak rozšířením produktového záběru, protože jeho doména jsou hlavně tiskárny pro domácí uživatele. Zakladatelé firmy Vojtěch Tambor a Michal Boháč ve společnosti zůstávají a ponechávají si minoritu. Firma bude působit pod značkou A Prusa Research Company. Transakce byla odhadem v řádu nižších desítek mil. korun.

Český start-up Realpad získal desítky mil. korun

zprávy z trhu
11/2021 více >

Do start-upu Realpad investuje skupina investorů Garage Angels, do které patří mj. Jiří Hlavenka a Karel Obluk. Realpad digitalizuje práci realitních developerů v oblasti obchodu a zákaznického servisu. Firma má řadu významných zákazníků jako např. Penta, Metrostav nebo J&T.

Akvizice jsou náročná disciplína

zprávy z trhu
11/2021 více >

Zajímavý článek o akvizicích firem najdete na Forbes.cz. O jejich úspěchu rozhoduje řada faktorů včetně souladu charakteru původních lídrů a těch, kdo firmu přebírají.

Daniel Křetínský získal téměř 1/3 v anglickém West Hamu

zprávy z trhu
11/2021 více >

Daniel Křetínský koupil 27% v londýnském fotbalovém klubu West Ham United od současných majitelů Davida Sullivana a Davida Golda. Za podíl zaplatil dle odhadů ca 150 – 190m liber (ca 4,5 – 5,7mld korun). Akvizice klubu, kde hrají čeští reprezentanti Tomáš Souček, Vladimír Coufal a Alex Král, se uskutečnila prostřednictvím firmy 1890s Holdings. Součástí transakce je údajně předkupní právo na zbytek klubu. 

Český Eurowag koupil maďarskou WebEye Telematics

zprávy z trhu
11/2021 více >

Poskytovatel tankovacích karet a služeb pro kamiony W.A.G. Payment Solutions (podniká pod zn. Eurowag) akvíruje maďarského konkurenta WebEye Telematics. Ten je předním hráčem v telematice (řízení provozu kamionů) ve střední Evropě s obratem přes 400m korun. Eurowag koupil 100% podíl za téměř miliardu korun s tříletým earn-outem až 400m korun od jeho zakladatelů a manažerů. Eurowag zakladatele Martina Vohánky nedávnou vstoupil na londýnskou burzu (IPO), čímž získal nový kapitál ve výši ca 5mld korun, který bude využit na další expanzi právě i cestou akvizic.

Zbrojovka BAE získá majoritu v Bohemia Interactive Simulations

zprávy z trhu
11/2021 více >

Majoritní podíl v Bohemia Interactive Simulations (BIS) kupuje největší evropská zbrojovka British Aerospace Systems. Firma patři mezi světovou špičku ve vývoji software pro simulaci boje a spolupracuje primárně s armádami NATO. BIS vznikla odštěpením simulací pro vojenské účely z herní vývojářské firmy Bohemia Interactive. Tu letos v únoru koupil čínský obr Tencent (viz aktuality 2/2021). Prodávajícím je americký PE fond Riverside Company, který ji vlastnil od roku 2013. Část menšinového podílu stále drží spoluzakladatel firmy Marek Španěl. Firma má 10 poboček s celkem 325 zaměstnanci. Transakci ještě posuzuje regulátor.

EMMA Capital získala většinový podíl v Mailstepu

zprávy z trhu
11/2021 více >

Podíl 70% ve společnosti Mailstep kupuje skupina EMMA Capital Jiřího Šmejce. Mailstep zakladatele Jana Rozlivky je jednou z největších tuzemských logistických firem v oblasti fulfillmentu (komplexní logistické řešení pro e-commerce) a finishingu (komplexní servis pro moderní mediální domy a polygrafický průmysl). Kapitálový vstup skupiny EMMA umožní firmě s třicetiletou tradicí dále expandovat v zahraniční pod vedením stávajícího managementu.

Tuzemská CEE Logistics kupuje dopravce Gistrans

zprávy z trhu
11/2021 více >

CEE Logistics, která je součástí nadnárodní Matteli Group ovládané Romanem Šmidberským, převezme Gistrans Czech Republic. Firma s obratem 330m korun se zaměřuje na převoz čerstvých potravin a nápojů pro obchodní řetězce. Transakce činila odhadem vyšší desítky mil. korun. Prodávajícím je anglická Gist Ltd. Firma se po dokončení transakce přejmenuje na CEE Fresh Food Logistics. Do family office Romana Šmidberského kromě logistiky patří i strojírenské firmy jako Panav, Cutco Steel a Klima. Celkový obrat skupiny je ca 4,3mld korun.

Prusa Research investuje do firem ze svého akcelerátoru

zprávy z trhu
11/2021 více >

Prusa Research, český výrobce 3D tiskáren světového formátu, založil akcelerátor pro start-upy. V jeho rámci investoval do tří projektů:  Posedla (vyvíjí cyklistická sedla na míru), Vanilla Robotics (vyvíjí malá autonomní dodávková vozítka) a nejnovější Audire Fluctus (navrhla extravagantní módní kolekci, která má nositele ochránit před elektromagnetickým vlněním).

Mall.cz za 23mld korun prodán polskému Allegro

zprávy z trhu
11/2021 více >

Největší polská veřejně obchodovaná firma Allegro kupuje 100% podílů Mall Group a WE|DO. Prodávajícími jsou PPF (40%), EC Investments Daniela Křetínského (40%) a Rockaway Capital Jakuba Havrlanta (20%). Mall Group se tak stává součástí přední evropské e-commerce skupiny. S valuací kolem 23,5mld korun (hodnota entity) se jedná o jednu z největších transakcí za poslední roky, její součástí je i earn-out ca 1,25mld. Větší část kupní ceny bude uhrazena v hotovosti, menší část v akciích skupiny Allegro (ty obdrží především Rockaway). Součástí transakce jsou aktivity skupiny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku, mimo zůstávají Vivantis a Mall Pay, Mall.tv a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny. Skupina s aktuálními tržbami přes 20mld korun byla dosud ztrátová. Dokončení obchodu ještě podléhá souhlasu regulátorů.

Česká Vesa Equity již vlastní 20% nizozemské PostNL

zprávy z trhu
11/2021 více >

Fond Vesa Equity Investment Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v poštovní PostNL na 20,1%. Vesa je již největším akcionářem v tomto dominantním hráči na nizozemském trhu doručování zásilek.

Český start-up Snuggs získal investici 40m korun

zprávy z trhu
11/2021 více >

Výrobce menstruačních kalhotek Snuggs od investorů aktuálně získal 40m korun. Kromě investorů z předchozího kola Nation 1 a Martina Rozhoně do firmy nyní investovala skupina Wood & Co. Rychle rostoucí firma zakladatelů Tomáše Zahradníka a Lindy Šejdové očekává v letošním roce tržby 200m korun.

Skupina Hartenberg kupuje síť klinik v Nizozemsku

zprávy z trhu
11/2021 více >

Skupina FutureLife patřící do Hartenberg Holding (součást svěřenských fondů Andreje Babiše) koupila 85% podíl v nizozemské síti klinik Nij Group. Zbytek podílů si ponechají původní majitelé a hlavní lékaři skupiny. Ta je s tržbami přes 0,5mld korun tamním největším soukromým poskytovatelem asistované reprodukce. S klinikami převezme Hartenberg také internetovou lékárnu Serpha a lékárenský velkoobchod Legropharma. FutureLife se touto akvizicí stává evropskou dvojkou v umělém oplodnění, celkem má 42 klinik v 8 zemích EU. Transakce dle dohadů činila vyšší stovky mil. korun.

Skupina Kaprain akvíruje poskytovatele internetu Smart Comp

zprávy z trhu
10/2021 více >

Investiční skupina Kaprain Karla Pražáka kupuje společnost Smart Comp, která je sedmým největším poskytovatelem internetu v Česku. Do Kaprain patří internet provider v oblasti optického připojení Nej.cz. Pro Kaprain je to po menších akvizicích (CentroNet, Freebone, itself, LTnet, SporkNeT a Telly), které nedávno sfúzoval, dosud největší transakce v oboru. Transakci, která dosahuje odhadem vyšší stovky mil. Kč, ještě posuzuje regulátor.

Český Pale Fire Capital investuje do slovenské CF Group

zprávy z trhu
10/2021 více >

Tuzemský fond Pale Fire Capital investuje 60m korun do slovenské gastro skupiny CF Group a získává majoritní podíl. Firma stojí mimo jiné za koncepty jako Regal Burger, Poke Bistro, La Garnacha, Chuck&Frida a Bahn-mi-Ba. Pro Pale Fire Capital Jana Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého je to již letošní několikátá akvizice.

PPF prodává černohorského operátora Telenor

zprávy z trhu
10/2021 více >

Skupina PPF prodává firmu Telenor Černá Hora z její telekomunikační divize PPF Telecom Group. Kupujícím je přední maďarská IT firma 4iG Nyrt. Telenor Černá Hora dosahuje tržeb přes 1mld korun, nemá však dostatečné synergie s dalšími telekomunikačními firmami ve skupině. Transakci v řádu jednotek miliard korun ještě posuzují regulátoři.

Skupina R2G prodala svůj podíl v Czech Dental Holding

zprávy z trhu
10/2021 více >

Skupina R2G (family office Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery) prodala svůj většinový podíl v největší tuzemské síti stomatologických klinik Czech Dental Holding. Byznys byl výrazně zasažen pandemií. Prodejní cena činila odhadem pouze desítky mil. korun.

Start-up Fingo získal půlmiliardovou investici

zprávy z trhu
10/2021 více >

Do fintech start-upu Fingo vstoupil polský investiční fond Enterprise Investors. Za investici téměř 490m korun získal 40,6% podíl. Fingo zprostředkovává finanční služby nejprve on-line srovnáním finančních produktů a následně klienta propojí s poradcem. Zakladatelem je býv. ředitel nakladatelství Euromedia Lukáš Novák. Firma působí čtyři roky na Slovensku, od letoška je i v Česku. Enterprise Investors patří k největším private equity hráčům v regionu CEE. Do Finga vstoupila prostřednictvím fondu Polish Enterprise Fund VIII.

Prodej české firmy DataSentics francouzskému Atos

zprávy z trhu
10/2021 více >

Pražský technologický start-up DataSentics kupuje za odhadem stovky mil. korun francouzská technologická skupina Atos s více než 100 tis. zaměstnanci po celém světě. Firma založená v roce 2016 Petrem Bednaříkem se zabývá aplikacemi založenými na umělé inteligenci a strojovém učení, které pomáhají finančním institucím s personalizací klientů a maloobchodům v optimalizaci umístění produktů v regálech. Loňské tržby rychle rostoucí firmy se 100 zaměstnanci loni dosáhly 80m korun. Strategický investor poskytne firmě zázemí pro růst na globálním trhu.

Český technologický start-up Dataddo získal další investici

zprávy z trhu
10/2021 více >

Český start-up Dataddo v aktuálním kole získal investici ca 22m korun (celkem již 45m korun). Hlavním investorem je fond Impulse Ventures Ondřejem Tomka. Dataddo založili v roce 2015 Zdeněk Pecha, Petr Nemeth a Joel Thom. S 30ti zaměstnanci vyvíjí platformu pro firmy, která integruje data z různých cloudových služeb a systémů. Mezi klienty jsou i globální firmy, většina zákazníků je z USA.

Síť Woodcote prodána stavebninám Pro-Doma

zprávy z trhu
10/2021 více >

Nynější druhá největší síť stavebnin Pro-Doma Josefa Mařince kupuje společnost Woodcote CZ. Ta je s 32 prodejnami zdejší čtyřkou, má silný podíl v sortimentu podlah, dveří a koupelen. Provozuje i obchody Baushop, Prodáváme Online, KVIP Instal a Rizzle. Spojením vznikne síť téměř 180 prodejen (část z toho jsou partnerské) s obratem 13mld korun. Prodávajícím je jihoafrický podnikatel George Neville, který ji jako MBO získal od britského Wolseley. Transakci ještě posuzuje ÚOHS.

Brněnský startup ThreatMark získal přes 60m korun

zprávy z trhu
10/2021 více >

Start-up ThreatMark získal v aktuálním investičním kole ca 66m korun (celkem již přes 150m Kč). Firma nabízí bankám a finančním institucím řešení prevence online podvodů na základě tzv. behaviorálně-biometrické profilace uživatelů. Mezi investory je fond Springtide Ventures (ze skupiny KKCG), Cleverlance nebo Rockaway. Zakladateli jsou Michal Tresner a Kryštof Hilar.

Český Rossum získal investici 2,2mld korun

zprávy z trhu
10/2021 více >

Česká firma Rossum v aktuálním investiční kole získala celkem 100m USD (ca 2,2mld korun), čímž se stala tuzemským start-upem s historicky druhou nejvyšší získanou investicí. Pražská Rossum vznikla teprve v roce 2017 (zakladatelé Tomáš Gogár, Petr Baudiš a Tomáš Tunys), používá umělou inteligenci na automatizované zpracování nestrukturovaných podnikových dokumentů. Mezi investory jsou např. americký General Catalyst (největší venture kapitálový fond světa), Seedcamp a LocalGlobe i česká skupina Miton. Prostředky budou využity především k vybudování výzkumného centra a rozšíření obchodního oddělení. 

Prodej majority v pražské Bell & Hurry firmě Trask

zprávy z trhu
10/2021 více >

Podíl 50,01% v agentuře Bell & Hurry za desítky mil. korun koupila česká technologická společnost Trask. Ta se zaměřuje na vývoj IT služeb pro finanční instituce i průmyslové podniky. Akvizicí start-upu Bell & Hurry založeného v roce 2016 Lukášem Zazvonilem (ponechává si minoritní podíl) se rozšířila o know-how v designu uživatelského rozhraní. 

Jet Investment převezme obchodníka s elektřinou Free.Česká republika

zprávy z trhu
10/2021 více >

Tuzemského dodavatele elektřiny a plynu pod značkou Free.energie převzala prostřednictvím své firmy Tedom (patří do fondu Jet 2) skupina Jet Investment Igora Faita. Spojením Free.Česká republika s Tedomem jako výrobcem kogeneračních jednotek má umožnit nabízet firmám i domácnostem energetická zařízení včetně dodávek energií. Prodávajícím je fond Sun Asset Management Jakuba Odložilíka, který firmu bude dále řídit (pod značkou Tedom energie).

Exit českého Avocode americkému investorovi

zprávy z trhu
10/2021 více >

Tuzemský start-up Avocode kupuje za stovky mil. korun americký strategický investor Ceros. Avocode založený v roce 2015 Vu Hoang Anhem, Petrem Brzkem, Martinem Ďurišem a Tomášem Rychlikem vytváří platformu pro designéry a vývojáře, která zjednodušuje a zrychluje designový proces. Mezi tisícemi zákazníků jsou i např. Tesla, eBay nebo Panasonic. Mezi investory byl např. fond Reflex Capital Ondřeje Fryce.

Do českého start-upu Resistant AI vstupuje Google

zprávy z trhu
10/2021 více >

Tuzemský fin-tech start-up Resistant AI získal v aktuálním investičním kole (Series A) téměř 17m USD (ca 370m korun) od investorů jako např. globální fond GV (býv. Google Ventures), český Credo Ventures, fondy Seedcamp a Index Ventures a Daniel Dines (zakladatel UiPath). Resistant AI s pomocí umělé inteligence pomáhá především finančním institucím odhalovat podvody a finanční kriminalitu (identifikace pochybného chování na základě strojového učení).

PPF prodala část Cetinu singapurskému fondu GIC

zprávy z trhu
10/2021 více >

Skupina PPF realizuje jeden z největších letošních obchodů v Česku a jednu ze svých historicky největších prodejních transakcí a to prodej 30% podílu v Cetin Group singapurskému státnímu investičního fondu GIC za ca 50mld korun. Cetin Group je předním středoevropském provozovatelem optických sítí a telekomunikační infrastruktury, které PPF vybudovala akvizičním růstem na platformě Cetin vzniklé oddělením infrastruktury (hlavně optických sítí a vysílacích stožárů) od operátora O2. Skupina provozuje ca 70tis. km optických kabelů a přes 3tis. vysílacích věží pro mobilní operátory. Transakci ještě schvalují regulátoři v jednotlivých zemích, kde Cetin podniká.

Česká pošta kupuje PNS

zprávy z trhu
10/2021 více >

Největšího distributora tisku a současně alternativního poskytovatele poštovních služeb První novinovou společnost (PNS) koupí Česká pošta. Prodávajícími ztrátové firmy jsou Mafra (37,5%), Vltava Labe Media (35%) a Czech News Center (27%). Transakci ještě posuzuje ÚOHS.

Vigo Investments koupila dealerství NH Car a Autocentrum K.E.I.

zprávy z trhu
10/2021 více >

Tuzemská skupina Vigo Investments kupuje prodejce aut - pražský NH Car holding (tržby přes 2mld korun) a brněnskou K.E.I. Group. (tržby přes 400m Kč). Vigo Investments Pavla Řeháka vlastnící Direct pojišťovnu již letos převzala pražského prodejce Autotrio. Záměrem akvizic spojených do divize Direct auto je vytvořit po celém Česku síť dealerství a autoservisů s návaznými službami (odtahovky, autopůjčovny), aby svým klientům mohli garantovat 100% mobilitu. Autocentrum K.E.I. je dealerstvím a servisem zn. Škoda, Volkswagen a Seat, NH Car pak zn. Škoda, Volkswagen a Fiat.

Český Springtide Ventures investuje do izraelského Cognni

zprávy z trhu
10/2021 více >

Fond Springtide Ventures ze skupiny KKCG získá ca 5% podíl v izraelském start-upu Cognni. Investice činí 3m USD (ca 67m Kč). Cognni založený v roce 2019 se zaměřuje na využívání umělé inteligence v řízení a ochraně firemních dokumentů středních a velkých firem. Pro KKCG je to již několikátá izraelská investice.

Americká Aramark kupuje českou pobočku Sodexo

zprávy z trhu
10/2021 více >

Česká pobočka francouzské skupiny Sodexo prodává svou cateringovou divizi americké skupině Aramark. Spojením vznikne nový lídr zdejšího cateringového trhu po společnosti Compass. Transakce zahrnuje služby společného stravování, cateringu, správy budov a provozování prodejních automatů. Služby v zaměstnaneckých benefitech si Sodexo v ČR ponechává. Trh školního a firemního stravování v pandemii velmi trpí. Obchod, který ještě posuzuje ÚOHS, činí dle odhadů nižší stovky mil. korun.

České Precismo získalo investice téměř 60m korun

zprávy z trhu
10/2021 více >

Technologický start-up Precismo aktuálně získal investici 25m od Soulmates Ventures z Ostravy. Firma vytváří přesné digitální kopie zboží pro použití ve virtuální realitě zejména v rámci e-commerce. Celkem už investoři do start-upu vložili ca 58m korun (fondy Koopeo Ventures a Nation 1).

Natland prodává skupinu e-shopů s módou

zprávy z trhu
10/2021 více >

Investiční skupina Natland prodala svoje e-commerce aktivity s módou, které v posledních letech nakoupila a konsolidovala pod hlavičku Digital People (zahrnuje např. Zoot, Different, Urban Store nebo Bibloo). Kupujícím tohoto předního tuzemského hráče v sortimentu módy je skupina CS Apparel Group (společný podnik firem MM reality a Across Finance), která v ČR zastupuje např. značky Gap, Under Armour nebo Sam 73. Transakci ještě posuzuje regulátor.

Změnili jsme sídlo naší společnosti

naše aktuality
9/2021 více >

Přesunuli jsme sídlo (fakturační adresu) naší společnosti na adresu, kde máme hlavní kancelář:
Kodaňská 1441/46, 101 00 Praha 10 – Vršovice (viz Kontakt)

RSJ Investments ovládla Pillow pojišťovnu

zprávy z trhu
9/2021 více >

ČNB schválila prodej 78,6 % ve společnosti Simply Fair Insurance, která vlastní Pillow pojišťovnu. Kupujícím je investiční skupina RSJ (za ní stojí mj. Karel Janeček a Libor Winkler). Transakce byla uzavřena v roce 2020. Firma je v první desítce pojišťovatelů vozidel.

Pale Fire Capital investoval do předního polského pojišťovacího portálu

zprávy z trhu
9/2021 více >

Investiční skupina Pale Fire Capital Jana Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého získala 22,4% podíl v polském portálu Mubi.pl. Ten je srovnávačem zaměřeným na autopojištění, v čemž je dvojkou na tamním trhu. Transakce byla v řádu stovek mil. korun. Jan Barta stál za vybudováním pojišťovacího srovnávače ePojištění.cz.

Změna majitelů ve vzdělávací skupině JK Education

zprávy z trhu
9/2021 více >

V záři 2021 došlo ke dvojí změně vlastnické struktury ve společnosti JK Education. Nejprve byl prodán 50% podíl vlastněný fondem Espira Investmets (za ním stojí mj. investorka Andrea Ferancová Bartoňová), který po třech letech odkoupil jeden ze zakladatelů firmy Ondřej Kania a stal se tak 100% majitelem. Ten následně prodal 23% podíl do rukou fondu JTFG Fund I SICAV ze skupiny J&T. JK Education s tržbami přes 100m korun působí v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku, kde zprostředkovává studia na středních školách především v USA. Současně zde provozuje síť mezinárodních škol American Academy s více než 600 studenty. Pro J&T je to první investice do tohoto oboru. Hodnota transakce dle odhadů činí vyšší desítky mil. korun.

Do české advokátní kanceláře Arrows vstupuje německá ETL Global

zprávy z trhu
9/2021 více >

Německá skupina ETL Global získá 51% podíl ve větší tuzemské advokátní kanceláři Arrows s více než 60 právníky. Ta mimo právního poradenství poskytuje i služby vedení účetnictví a daňové poradenství. Nový spolumajitel chce akcelerovat růst české kanceláře s pomocí akvizic. Všichni stávající partneři zůstávají. Do skupiny ETL s tržbami kolem 1mld eur patří globální poradenská síť. Transakce dle odhadu přesáhla 100m korun.

Skupina Jaroslava Strnada kupuje srbskou chemičku

zprávy z trhu
9/2021 více >

Skupina CE Industries Jaroslava Strnada koupila chemičku Beohemija z Bělehradu. Firma s obratem téměř 600m korun a 200 zaměstnanci vyrábí prací prášky a další chemické přípravky pro domácnosti, je však výrazně zadlužená. Prodávajícím firmy je srbská skupina Preston Holding.

Rockaway investoval do start-upů Lingvist a Vivere

zprávy z trhu
9/2021 více >

Rockaway investuje do estonského start-upu Lingvist (vyvíjí vzdělávací jazykovou platformu) a německého Vivere (datová analýza poptávky). Do firem investuje jednotky mil. eur. Investice realizuje v rámci nového venture kapitálového fondu Rockaway Ventures Fund zaměřeného na ESG investice (principy ekologického, společensky ohleduplného a odpovědně řízeného byznysu).

Pojišťovnu DIRECT zcela ovládla VIGO Investments

zprávy z trhu
9/2021 více >

Odyssey 44, rodinný fond (family office) investora Martina Kúšika, prodala 50% podíl v pojišťovně DIRECT pojišťovna. Spolumajitelem byla jen 3 roky. Podíl odkoupila skupina VIGO Investments zakladatele pojišťovny Pavla Řeháka, čímž se stala 100% majitelem. Skupina údajně hledá jiného investora.

Solitea koupila tuzemský Prytanis

zprávy z trhu
9/2021 více >

Skupina Solitea kupuje 100% podíl v české společnosti Prytanis. Ta se zabývá informačními systémy pro firmy v osobní a nákladní dopravě. Pro brněnskou Soliteu, středoevropského lídra v oblasti účetních a podnikových informačních systémů, je to již několikátá letošní akvizice. Transakce ještě podléhá souhlasu ÚOHS.

Prodej druhého největšího zemědělského podniku v Česku

zprávy z trhu
9/2021 více >

Zemědělskou skupinu Spearhead hospodařící v pěti evropských zemích, koupila rakouská investiční skupina Accession Capital Partners. Jen v ČR firma spravuje 25tis. hektarů půdy, čímž je druhým největší zemědělským podnikem po Agrofertu. Prodávajícím je fond Paine Schwartz Partners. Odhadovaná hodnota české části Spearheadu je přes 1,5mld. korun.

Start-up GoodAccess získává investici 21m korun

zprávy z trhu
9/2021 více >

Do tuzemského technologického start-upu GoodAccess vkládá ca 21m korun český venture kapitálový fond Nation 1. GoodAccess vyvinul produkt cloudové VPN pro firmy a týmy, která umožňuje zaměstnancům bezpečný vzdálený přístup k firemním systémům a aplikacím. Aktuálně řešení využívá přes tisíc zákazníků ve 120 zemích.

Síť potravin Flop koupil Maďarský Oriens

zprávy z trhu
9/2021 více >

Maďarská investiční skupina Oriens prostřednictvím dceřiné Central European Supermarkets koupila společnost FF Holding, která zastřešuje společnosti FlosmanPF Potraviny a Lahůdky Vavřík. Do této skupiny patří několik desítek prodejen působících pod značkami Flop, Top Flop a Potraviny CZ. Řetězec má maloobchodní prodejny především v jižních Čechách, provozuje však i několik velkoobchodních skladů. Prodávajícími sítě s více než třicetiletou historií jsou její zakladatelé Pavel a Marcela Flosmanovi. V managementu prozatím zůstanou členové jejich rodiny.

Pilulka investuje do technologického start-upu Blocks

zprávy z trhu
9/2021 více >

E-shop Pilulka bratrů Kasových získá za desítky mil. korun 10% podíl ve start-upu Blocks. Ten provozuje automatické boxy pro výdej zboží a tvoří software pro jejich ovládání, a to i pro výdejní boxy jiných firem. Firmu založili Bartoloměj Holubář a Alex Studnička teprve v minulém roce.

Aricoma kupuje švédskou technologickou firmu Stratiteq

zprávy z trhu
9/2021 více >

Aricoma Group ze skupiny KKCG koupila švédskou společnost Stratiteq. Ta se orientuje na poradenství v analýze dat v odvětví veřejné dopravy, odborných služeb a výroby. Ke svým 3tis. zaměstnanců Aricoma akvizicí 100% podílu ve Stratiteq získá více než 100 nových expertů s tím, že manažerský tým zůstává ve firmě. Skupina tak pokračuje ve své mezinárodní expanzi s ambicí stát se předním evropským hráčem v oblasti ICT. Transakce ještě podléhá schválení úřadů.

Xzone.cz koupil českého prodejce Gamlery

zprávy z trhu
8/2021 více >

Přední český herní obchod Xzone kupuje Gamlery.cz, prodejce herního a filmového merchandise. Podíl koupil od zakladatelů Michala VeseckéhoOndřeje Macouna. Gamlery kromě Česka působí i v Maďarsku, Polsku a na Slovensku.

strana: 1Zvažujete prodej nebo nákup firmy?

Domluvte si s námi nezávaznou diskrétní konzultaci.

+420 274 822 970 info@trhfirem.cz

TF Partners s.r.o.

  • budova 4D CENTER
  • Kodaňská 1441/46,
  • 101 00 Praha 10

Odesláním formuláře uděluji společnosti TF Partners s.r.o. souhlas se zpracováním osobních údajů.