Skupina Cidem Holding dokončila akvizici dvou výrobců dopravního značení Silverton a Značky Morava. Cidem s tržbami přes 500m Kč vyrábí stavební materiály a těmito akvizicemi expanduje v komplementárním oboru. Prodej firem z rukou TGA Holding Georgiose Tavandzise dle odhadů dosáhl vyšších stovek milionů Kč.
Český start-up Pealock získal investici 11m Kč od venture kapitálového fondu Nation 1 a výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Pealock vyvinul chytrý zámek proti krádeži sportovního vybavení jako jsou lyže, kola, koloběžky nebo kočárky. Produkt získal i mezinárodní ocenění Red Dot Award.
ČEZ prodal sedm ze svých devíti rumunských firem vč. distribuční společnosti, větrného parku nebo prodejce energií. Ponechává si pouze firmy zaměřené na moderní energetické služby. Kupujícím je fond Macquarie Infrastructures and Real Assets. Smlouvy byly uzavřeny loni v říjnu, nyní transakci schválily úřady. Odhadovaná výše obchodu je 25 až 30mld Kč.
Český start-up Oddin, který predikuje výsledky esportových utkání, získal v aktuálním investičním kole vyšší desítky mil. Kč především od amerických investorů. Prostředky použije na globální expanzi. Významným podílníkem firmy z předchozích kol je i fond Presto Ventures podnikatele Tomáše Krsky.
Investiční skupina M.L. Moran Zdeňka Šmejkala a Václava Nováka získala 51% v českém Woodplastic. Prodej firmy, která je největším tuzemským výrobcem teras, plotů a obkladů z kompozitního dřeva, dosáhl dle odhadů hodnoty v řádu stovek mil. Kč. Jedná se o podobný byznys jako má společnost Technistone, což byl předchozí úspěšný projekt této investiční skupiny.
Do start-upu Signi investovala České spořitelna v rámci svého programu Seed capital Starter. Český projekt Signi vyvinul aplikaci pro elektronické podepisování dokumentů a je tak významným krokem pro digitalizaci firemních procesů.
Česká vývojářská firma Bootiq získala majoritu v digitální agentuře Bluesoft. Ta je s tržbami ca 40m Kč především implementátorem řešení české firmy Kentico. Bootiq má po akvizici tým více než 400 vývojářů, kromě tuzemska působí i např. ve Vídni nebo v Londýně. Hodnota transakce byla v řádu vyšších desítek mil. Kč.
EP Corporate Group Daniela Křetínského a Patrika Tkáče získala 50% ve španělském maloobchodním řetězci Eroski s více než 33 tisíci zaměstnanci. Pro akcionáře EPCG je to po německém Metru, francouzském Casinu a britském Sainsbury’s další významná akvizice v maloobchodu.
Majitelé společnosti Kofola Zuzana a Jannis Samarasovi získali třetinový podíl v české společnosti Tierra Verde. Ta je výrobcem ekologické drogerie, kosmetiky a dalších výrobků pro ekologickou domácnost s obratem ca 100m Kč.
Největšího českého výrobce betonové dlažby a betonových stavebních prvků Best koupila skupina DEK, jednička na trhu stavebnin. Prodám firmu si v tomto případě řekl Tomáš Březina, který ji budoval třicet let. Firma s 500 zaměstnanci v 7 výrobních závodech loni dosáhla tržeb ca 1,5mld Kč při EBITDA přes 300m Kč. Stavebniny DEK majoritního akcionáře Víta Kutnara patří k hlavním odběratelům výrobků z Bestu, celá skupina DEK má obrat přes 22mld. Kč. Spojení výroby a distribuce vyvolává složitou situaci na trhu. Odhadovaná výše transakce je kolem 2mld Kč. Obchod ještě musí schválit ÚHOS.
Českou Konstruktiva Lokus koupila švýcarsko-německá skupina Wolffkran. Konstruktiva Lokus je předním tuzemským prodejcem a pronajímatelem stavebních jeřábů s tržbami přes 150m Kč. Firmu koupil strategický investor Wolffkran, jehož jeřáby Konstruktiva Lokus v tuzemsku prodávala. Pro investora je to zásadní krok v expanzi po CEE.
Do české firmy Tropic Square investovala ca 105m Kč švýcarská investiční společnost Auzera. Tropic Square ze skupiny SatoshiLabs (tvůrce hardwarové kryptoměnové peněženky Trezor) dokončuje vývoj bezpečnostního čipu, který bude využit v peněžence Trezor, internetu věcí a v další elektronice.
Proběhl prodej firmy Komix do rukou Aricoma Group ze skupiny KKCG. IT společnost Komix s téměř 300 zaměstnanci a více než 500m Kč tržeb patří mezi přední české dodavatele zákaznického softwaru pro státní správu a významné podniky. Aricoma, největší česká ICT skupina s konsolidovaným obratem kolem 8mld Kč, se akvizicí již několikáté firmy v tomto segmentu připravuje na příležitosti související s digitalizací státní správy.
Do českého start-upu Skychatters investoval venture kapitálový fond Airbus Ventures. Aplikace Skychatters propojí cestující při letu, aby mohli sdílet cestovní doporučení. Investice byla ve formě know-how a může být rozšířena o vložení kapitálu.
Maďarský PE fond Oriens koupil výrobce obytných kontejnerů Contimade podnikatele Kamila Kaisera. Spolu s Imecon a Pegas Container je to již třetí firma z oboru modulárních staveb, kterou v Česku tento investor získal. Vznikla tím skupina s obratem přes 1,5mld Kč (z toho na Contimade připadá ca 600m Kč). Cílem skupiny je stát se významným evropským hráčem v tomto rostoucím segmentu.
EP Power Europe (EPPE) z holdingu EPH koupila společnost STEAG Power Minerals GmbH. Ta je předním evropským zpracovatelem vedlejších elektrárenských produktů a jednorázových abraziv, které se využívají jako příměsi stavebních hmot. Akvizice je krokem k posílení udržitelného rozvoje v rámci skupiny EPH. Její dokončení ještě podléhá schválením příslušných orgánů.
Rockaway přidává do svého Blockchain Fund další čtyři investice – 1. německý start-up Centrifuge. Ten propojuje investory a společnosti, kterým umožňuje profinancovat krátkodobý dluh (např. vydané faktury) za pomocí blockchainu; 2. britský start-up BCB Group, který má ambice se stát přední evropskou bankou zaměřenou na klientelu digitálních aktiv; 3. start-up SIREN Markets, který staví decentralizovanou blockchainovou burzu pro obchodování s opcemi na Ethereum; 4. americký start-up Blockdeamon. Ten tvoří blockchainovou infrastrukturu validátorů sloužící jako mezivrstva mezi vývojáři a institucemi hlavních blockchainových sítí.
Raiffeisenbank získala souhlas ÚOHS k převzetí tuzemské retailové části ING Bank s 375 tisíci klientů. Nizozemská ING letos ukončí své služby osobního bankovnictví v ČR a bude pokračovat pouze s korporátními službami. Pro Raiffeisenbank je to po Equa bank a Akcenta CZ další tuzemská akvizice.
Heureka Group, přední středoevropský e-commerce hráč, uskutečnila akvizici společnosti Dataweps. Tento brněnský start-up se specializuje na tvorbu nástrojů pro produktovou analytiku, automatizaci procesů v e-shopech a na rozvoj datových technologií. Loni dosáhl tržeb 40m Kč. Pro Heureka je to především technologické posílení. Transakce za desítky mil. Kč zahrnuje i nástroj pro monitoring konkurence v e-commerce TrendLucid. Heureka nedávno také vstoupila do startupu Testuj.to.
Prodejce koupelen a kuchyní Siko koupil podíl ve francouzském e-shopu s koupelnovým sortimentem Livea.fr. Za minoritní podíl zaplatil desítky mil. Kč a plánuje dokoupit většinový podíl. Skrze tento obchod Siko loni prodalo zboží za 100m Kč z celkového obratu 4,3mld Kč. Akvizice je první z kroků chystané zahraniční expanze Sika.
ČEZ dokončil divestici prodejní části svých aktivit na Slovensku do rukou tamní státní energetické skupiny SPP (Slovenský plynárenský priemysel). Jde o několik tisíc firemních klientů, kterým ČEZ prodával energie. Transakce byla v řádu jednotek mil. EUR.
Český Avast, přední světový dodavatel antivirového SW, prodal svoji divizi Family Safety Mobile Business americké společnosti Smith Micro Software. Američané za akvizici služeb pro rodičovskou kontrolu dětí na mobilních zařízeních zaplatí ca 1,4mld Kč (+ případné platby z earn-outu). Avast loni dosáhl tržeb ca 19,3mld Kč.
Investiční holding Majorelle Investments Daniela Křetínského a Gabriela Naourima zvýšil svůj podíl v maloobchodním řetězci Maisons du Monde na více než 10%. Ten se zaměřuje na prodej nábytku i designového vybavení domácností. Firma je obchodována na pařížské burze Euronext.
Česká investiční skupina ARX Equity Partners koupila slovinskou společnost Instrumentation Technologies (I-Tech). Ta se zabývá vývojem a výrobou specializovaných přístrojů pro vědecké účely a pro radioterapii. Tržby I-Tech se pohybují kolem 250m Kč. Součástí transakce je také společnost Red Pitaya vyvíjející ruční měřící a testovací přístroje.
On-line prodejce potravin Rohlik Group podnikatele Tomáše Čupra získal od investorů dalších 190m EUR (ca 5mld Kč). Hlavními investory v tomto kole jsou fond Partech, Index Ventures (financují např. Deliveroo, Just Eat a Good Eggs), EBRD, J&T Banka, R2G (tuzemská family office), Quadrille Capital a dosavadní investor Enern. Loňský obrat firmy přesáhl 8mld. Kč. Investice má podpořit rychlejší expanzi na stávajících trzích a především plánovaný vstup do Německa. Většinovým majitelem s podílem 56% zůstává Tomáš Čupr. Firma současně vydala dluhopisy v hodnotě 1,7mld Kč.
Biotechnologická společnost MindMed za ca 700m Kč převzala start-up HealthMode tvořený česko-slovenským týmem s podporou amerických podnikatelů, který vyvinul platformu pro digitální medicínu zaměřenou zefektivnění klinických studií ve zdravotnictví. MindMed se zabývá vývojem a nasazením psychedelických léků a terapií. Smyslem akvizice je propojení jejich výzkumu s klinickým testováním a nasazením.
Tuzemská investiční skupina Portiva koupila společnost Cebia, leadera v prověřování vozidel. Portiva má aktivity v oblasti energetiky, nemovitostí, papírenství a prostřednictvím European Auto Group i v technologických a softwarových službách pro automotive (např. SW platforma TEAS či Autosoft pro dealerství, servisy a autobazary a platforma Carvago na online nákup ojetých vozů). Pražská společnost Cebia loni dosáhla tržeb 170m Kč. Carvago a Cebia již dlouhodobě spolupracují. Transakce dle odhadu dosáhla středních stovek mil. Kč.