Společnost LANIK Holding z moravských Boskovic koupila americkou slévárnu Metsch Refractories. LANIK založený rodinou Láníků se zabývá filtrací tekutého kovu, resp. vyrábí pěnové keramické filtry pro slévárenství. Firma s třicetiletou historií dosahuje tržeb téměř 900m korun. Zákazníky jsou firmy vyrábějící vysoce náročné odlitky pro automotive, letectví, zdravotnictví apod. Metsch Refractories je rodinná firma u Pittsburghu s více než 40 zaměstnanci vyrábějící kovové odlitky pro sofistikované obory. Záměrem LANIKu je využít know-how americké slévárny a vyrábět část výroby určenou pro Evropu zde, a naopak v USA vyrábět svoje výrobky pro tamní trh. Do LANIK Holding kromě slévárny patří také firmy Teplotechna Průmyslové Pece a Romill.
Start-up Alter českého designéra Robina Raszky koupil americký gigant Alphabet (Google). Projekt původně pojmenovaný Facemoji má 5-ti letou historii. Vytváří digitální avatary, kteří se pomocí umělé inteligence pohybují (zrcadlí naše výrazy a pohyby). Firma loni získala velkou investici od Twitteru. S Googlem již společnost nějakou dobu spolupracovala. Hodnota transakce údajně přesáhla 2mld korun. Robin Raszka už za sebou má mimořádný exit, kdy svůj první startup prodal Yahoo.
Do českého startupu Mooza Inspire vstoupila společnost Nextview Consulting z Nizozemí. Mooza založená v roce 2017 je implementátorem CRM platformy Salesforce v Česku a Polsku. Nextview, která je sama minoritně vlastněna právě americkou korporací Salesforce, se tak rozšíří o významného Salesforce partnera pro země CEE. Rychle rostoucí Mooza Inspire s 50 konzultanty má pobočky ve Varšavě, Krakově, Brně a Praze. Prodávajícím je zakladatel firmy Zdeněk Pejcel, který zůstává ve vedení.
Energetický a průmyslový holding (EPH) získá 100% podíl v provozovateli paroplynové elektrárny Sloe v Nizozemsku. Akvizice elektrárny o výkonu 870MW je pro EPH vstup na nizozemský energetický trh. EPH má současně získat i energetického velkoobchodníka PZEM Energy Company a PZEM Pipe. Prodávajícím je polostátní francouzská energetická společnost EDF a její partnerská firma PZEM. Transakce ještě posuzují regulátoři.
Petrochemický koncern Orlen Unipetrol koupil 100% podíl ve zpracovateli plastů Remaq z Otrokovic. Firma s obratem ca 500m korun je přední hráč v tomto oboru v Česku. Mechanicky recyklovaný plastový odpad zpracovává do granulátů, které využívají různí výrobci v oblasti plastů. 60% podíl prodali zakladatelé Libor a Renáta Večeřovi, 40% pak italská společnost Dieffe, jež je hlavním obchodním partnerem Remaqu. Orlen Unipetrol má zatím pouze chemickou recyklaci plastů, akvizicí se rozšíří o další technologii.
Fond Sev.en Global Investments ze skupiny Sev.en Pavla Tykače koupil australského výrobce draselného hnojiva Salt Lake Potash. Potaš (uhličitan draselný) je strategická surovina. Sev.en převzal aktiva zkrachovalého výrobce (forma asset deal) za údajně ca 4mld korun. Současně Sev.en Global Investments koupil společnost Delta Electricity, která provozuje uhelnou elektrárnu Vales Point v Novém Jižním Walesu a přilehlý uhelný důl. Hodnota transakce dle odhadů činila přes 5mld Kč. Sev.en již v australské energetice působí.
Česká investiční skupina Central European Industry Partners (CEIP) kupuje 70% podíl ve výrobci AMiT. Firma s více než 140 zaměstnanci vyvíjí a vyrábí řídicí systémy a elektroniku pro průmyslovou a dopravní automatizaci a automatizaci budov. Prodávajícími jsou zakladatelé firmy (Michal Přerovský, Martin Vosáhlo a Karel Ludvík), kteří si ponechají minoritu a budou se spolupodílet na jejím řízení a rozvoji. CEIP, která již má portfolio průmyslových výrobních a servisních firem, má AMiTu pomoci s obchodní expanzí. Hodnota transakce byla dle odhadů ve středních stovkách mil. korun.
Téměř 25% podíl v českém výrobci tepelných čerpadel Acond získá investiční skupina Pale Fire Capital (PFC). Rodinná společnost Acond z Milevska je s tržbami ca 300m korun přední tuzemský výrobce tepelných čerpadel. Majoritními společníky jsou zakladatelé bratři Hanusové. PFC firmě pomůže vybudovat nový výrobní závod s ambicí znásobit výrobu a expandovat do celé Evropy. Trh aktuálně nestíhá uspokojit poptávku po tepelných čerpadlech.
Strojírenský koncern Škoda Group prodal poloviční podíl ve společném podniku Škoda-Sinara, který vyrábí tramvaje v Petrohradu. Podíl získal jeho management a přejmenoval jej na City Tram. Výměnou Sinara odešla z druhého joint venture Vagonmaš, který Škoda plně ovládla. Škoda Group se snaží postupně ukončit svoje aktivity v Rusku.
Do největšího českého e-shopu s pánským prádlem Trenýrkárna.cz investuje skupina SPM, za kterou stojí Slavomír Pavlíček a Marek Španěl, spoluzakladatelé herního studia Bohemia Interactive. Trenýrkárna.cz kromě e-shopu vyrábí a prodává spodního prádlo po vlastním brandem Styx (výroba probíhá v tuzemsku). SPM získá 40% podíl, 60% mají rovným dílem zakladatelé Ruslan Skopal a Adam Rožánek. Investice proběhla prostřednictvím společnosti DaniDarx, pod kterou e-shop a výroba patří. Její loňské tržby přesáhly 100m korun, letos míří na 200m. Investoři mají firmě pomoci hlavně se zahraniční expanzí. SPM aktuálně investovala také do menší české firmy Devoto, která vyrábí dřevostavby, nábytek i lodě.
Majoritní podíl ve společnosti Kuberg získává zpět její zakladatel Michal Kubánek. Kuberg z moravských Mankovic vyrábí elektrické motocykly pro děti i dospělé. Firmě pomohl v růstu vstup investora Josefa Jelečka (bývalý spolumajitel třebíčského Tedomu) v roce 2015, který nyní svůj podíl 44,5% prodává zakladateli. Loňské tržby Kubergu dosáhly 80m korun, 90% produkce firma prodává na zahraničních trzích, především v USA.
Skupina českých investorů prodala firmu Vipap ve Slovinsku. Skupinu tvoří brněnská Portiva, Jaroslav Jiřička (spolumajitel Krkonošských papíren) a Jaroslav Otenšlégr (podílníkem byla i investiční skupina IPIDC Miroslavy Hrnčířové, ale její podíl mezitím také získala Portiva). Kupujícím je jeden z nejbohatších slovinských podnikatelů Aleksandr Jereba. Čeští podnikatelé papírny koupili v roce 2019, kdy se zmítaly v krizi. Firmu se jim podařilo restrukturalizovat (mj. změna sortimentu z novinového papíru na obalové materiály).
Jednoho z největších pěstitelů a zpracovatelů chmele společnost Top Hop kupuje koncern Agrofert. Firma s 200 zaměstnanci zajišťující ca 25% produkce chmelu v Česku je mj. významným dodavatelem pro Prazdroj a Budvar. Její tržby dosahují téměř 400m korun, obhospodařuje 550ha chmelnic. Prodávajícími jsou Josef Maryško a Josef Ondráček. Agrofert už má několik společností v tomto oboru, po akvizici bude ovládat 14% tuzemských chmelnic. Hodnota transakce se dle odhadu pohybovala v horních stovkách mil. korun.
Skupina PPF a její společnost Home Credit dokončily odchod z ruského bankovního trhu prodejem zbývajícího podílu 49,5% v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných firem. Plnou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních ruských investorů v čele s finančníkem Ivanem Tyryškinem. PPF v Rusku zůstala pouze životní pojišťovna PPF Life Insurance a komerční nemovitosti.
Tuzemská společnost Creative Dock převezme firmu IdeaSense. Ta je přední českou inovační firmou, která navrhuje nové produkty, služby a byznysmodely a jejich vylepšení s pomocí vlastní softwarové platformy Ideapoly. Pro Creative Dock, která vytváří firmy a technologické projekty na míru (Company Venture Building), je to letos již 4. akvizice (viz např. akvizice společnosti FoundersLane v 7/2022).
Dušan Šenkypl, spolumajitel investiční společnosti Pale Fire Capital, koupil 43% podíl v extraligovém hokejovém klubu HC Energie Karlovy Vary. 7% podíl získává Daniel Tobolka (majitel AutoMax Group), město Karlovy Vary pak bude mít 40% podíl. Prodávajícím je Karel Holoubek podnikající v obchodu s uhlím, který klub dlouhodobě dotoval. Roční provoz klubu činí kolem 100m korun. Noví majitelé chtějí vybudovat profesionálně řízenou organizaci zaměřenou na vychovávání mládeže. Akvizici již schválilo i zastupitelstvo KV.
Ztrátová strojírenská firma MICo byla prodána skupině CE Industries Jaroslava Strnada. MICo vyrábí výměníky tepla, kondenzátory a tlakové nádoby pro energetiku a další obory. Firma s tržbami kolem 400m korun byla od dubna v úpadku, v rámci kterého věřitelé aktuálně schválili reorganizační plán řešící prodej společnosti novému investorovi. Ten chce využít potenciál firmy při současné renesanci jaderné energetiky v Evropě. Firma z Třebíče dosud patřila rodině Dennerů.
Německá investiční skupina Elvaston Capital koupila 80% akcií tuzemské společnosti ABRA Software, která vyvíjí podnikové řídící systémy. Prodávajícími jsou zakladatel Jaroslav Řasa a dalších šest spoluvlastníků, kteří budou firmu dál řídit. Elvaston Capital investuje do softwarových firem především v německy mluvících zemích, akvizice ABRy je pro ni vstup do regionu CEE. ABRA Software má s ca 250 zaměstnanci tržby téměř 400m korun. Strategický investor má firmě pomoci expandovat na západoevropské trhy. Hodnota transakce se dle odhadů pohybovala v horních stovkách mil. korun.
Skupina Winning Group z Brna kupuje německého výrobce pohledových plastových dílů pro prémiové automobilové značky Bolta Werke. Firmu se třemi závody a ca 1.000 zaměstnanci získala od insolvenčního správce a zařadí ji do své divize Winning Plastics. Hodnota transakce je dle odhadů v řádu dolních stovek mil. korun. Pro Winning Group zakladatele a CEO Sebastiana Wagnera (trvale žije v Česku) je to tento rok již několikátá akvizice po koupi podílu v německé skupině Heinze Gruppe (zahrnuje firmy Linden a Sächsische Metall- und Kunstoffveredelungs) a převzetí také německých firem Räuchle a PWK Automotive. Všechny akvizice byly distress transakce (prodej firem v krizi). Cílem je vytvořit předního dodavatele plastových a kovových komponentů pro různé technologie v automobilovém průmyslu. Konsolidované tržby Winning Group s více než 3.000 zaměstnanci loni přesáhly 4mld korun.