Realitní kancelář LEXXUS NORTON plně ovládla Simona Bulawa Otavová spolu se skupinou investorů – mj. se slovenským podnikatelem Jánem Moderem (spolumajitel skupiny Moravia Steel) a realitně-investiční skupinou BO holding. Otavová dosud ve firmě s tržbami přes 100m korun držela 35% akcií. Majoritní podíl koupila od Edwarda Hughese, který ze společnosti plně odchází. LEXXUS NORTON je přední realitní kanceláří s působností především v Praze, má také vlastní developerské projekty.
Skupina Seyfor kapitálově vstoupila do firmy Digitask. Ta se zabývá digitalizací procesu ve firmách s využitím AI. Seyfor kupuje 35% podíl od zakladatele Filipa Dřímalky, který si ponechává majoritu a firmu dál povede. Pro Seyfor, přední tuzemskou softwarovou skupinu, je to strategický krok k využití potenciálu AI ve svých produktech a službách.
Uskutečnil se prodej firmy URC Systems z Prostějova. Ta vyvíjí systémy pro elektronický boj (EW - electronic warfare) – např. rušičky proti dronům a rádiově odpalovaným výbušným systémům, systémy elektronického průzkumu a rádiového rušení a také pozemní roboty. Novým investorem akvizicí 100% podílu se stává Jakub Havrlant (zakladatel skupiny Rockaway Capital). Prodám firmu si naopak řekli společníci Robert Prokop (51%), Milan Janíček (33%) a Vladimír Vošický (16%). Hodnota velmi ziskové zbrojní firmy s tržbami téměř 750m korun a 130 zaměstnanci se dle odhadů pohybovala přes miliardu Kč.
Největší český private equity fond Genesis Capital, konkrétně jeho Genesis Private Equity Fund IV, si v březnu připsal hned tři akvizice:
Jako první oznámil akvizici firmy Schulte TZB. Ta je s obratem kolem 800m korun předním tuzemským hráčem v TZB (technické zařízení budov - instalace vytápění, chlazení, vzduchotechniky a technologických rozvodů) v segmentu skladových prostor a průmyslových nemovitostí. Prodej společnosti, resp. 65% podílů, realizují Radovan Soldát a Jan Bula, kteří si nechávají minoritu a budou působit v dozorčí radě. Akvizice proběhla prostřednictví spol. Schulte Group. Dokončení transakce podléhá schválení ÚOHS.
Druhou transakcí je kapitálový vstup do firmy KASPER KOVO. Trutnovská společnost s tržbami také kolem 800m Kč je exportně orientovaná zakázková kovovýroba. Genesis kupuje 49% podíl od zakladatele podniku Rudolfa Kaspera. Ten již nebude v exekutivní pozici, ale s novým partnerem bude spolupracovat z pozice dozorčí rady a strategického poradenství.
V oboru kovovýroby je i akvizice majoritního podílu ve firmě GAF s.r.o., která zabezpečuje komplexní zakázkové zpracování oceli, nerezu a hliníku pro klienty v potravinářství, zdravotnictví nebo železniční dopravě. Firmu prodal její zakladatel Luděk Fofoňka, která si však ponechává významný minoritní podíl. Podíl získají i klíčoví manažeři David Rosenberger a Lukáš Pecha. Podnik z Žamberka ve východních Čechách v posledních letech výrazně rostl, jeho tržby v roce 2022 přesáhly 300m korun při vysoké ziskovosti.
Startup Flowpay získal investici 53m korun. Firma zakladatelů Daniela Hastíka a Williama Jalloula se zabývá poskytováním krátkodobých úvěrů pro malé podniky, kde při vyhodnocování rizika pracuje s širším sběrem dat z trhu a jejich vyhodnocením s AI modelováním. Do Flowpay aktuálně investovaly např. české fondy DEPO Ventures, Soulmates Ventures, 10X a Petr Bednařík. Prostředky firma využije na technologické rozšíření a expanzi do Evropy.
Byl dokončen prodej většinového podílu ve společnosti Pivovary CZ Group. Firmu kupuje Kofola ČeskoSlovensko (51%) spolu s investiční skupinou RSJ (29%) a skupinou ÚSOVSKO (20%) a to prostřednictvím SPV PIVOVARY TRIANGL. Prodej firmy majoritně vlastněné Karlem Kuropatou prostřednictvím společností Moravská pivovarská a HSK Invest se protahoval více než rok. Mezi menšinovými akcionáři je i investiční skupina Crane Constancy Investments (slovenských podnikatelů Michala Martinka a Braňa Prieložného). Pro Kofolu, předního výrobce nealkoholických nápojů ve střední Evropě s 11 výrobními provozy, je akvizice vstupem do výroby a prodeje piva, kde se nabízí výrazné synergie obou byznysů. Akcie Kofoly se obchodují na pražské burze. Hodnota transakce se údajně vyšplhala ke dvěma mld. korun. Akvizici již schválil regulátor a proběhl closing.
Další transakcí v nápojářském oboru je akvizice likérky Fruko-Schulz Českým hospodářským holdingem. Jindřichohradeckou společnost s historií přes 100 let prodávají ruští akcionáři, skupina Ladoga, pod tíhou sankcí. 10% podíl s nimi prodává i ředitel firmy Josef Nejedlý. Český hospodářský holding podnikatele Radka Bukovského již vlastní několik výrobních firem. Nový majitel chce firmu s tržbami 265m korun (2022) stabilizovat a rozšířit produkci a export.
Společnost Shopsys koupila start-up Convertim. Ta vyvíjí systém, která zákazníků zjednodušuje nakupování v e-shopech (one-click checkout) s cílem zvýšit e-shopům tržby. Prodám firmu si řekl její zakladatel Petr Svoboda, který byl před 5 lety ve vedení Shopsysu, který je s tržbami přes 100m korun tuzemským lídrem v tvorbě velkých e-shopů na míru. Akvizice proběhla tak, že Convertim fúzoval do Shopsysu.