Transakční suchý únor

V únoru 2023 se prodeje firem nevzpamatovaly, např. ve srovnání s únorem 2021 se trh propadl o ca 80%. Válka na Ukrajině, vysoké úrokové sazby a inflace, energetická krize, výhled recese a s tím vším související ekonomické nejistoty se tak plně promítly i do firemních transakcí.

2/2023 zprávy z trhu

Tuzemský investiční fond Hartenberg koupil španělskou kliniku na umělé oplodnění FIV Valencia. Akvizice rozšíří divizi FutureLife, do které patří kliniky umělého oplodnění včetně loňského přírůstku - barcelonské kliniky Institut Marquès. Hartenberg je součástí svěřenských fondů Andreje Babiše. Hodnota transakce je dle odhadů ve stovkách mil. korun.


Do sítě ovocných barů Fruitisimo vstoupila investiční skupina Wood & Company. Ta získá 8% podíl za nižší desítky mil. korun. Firma zakladatele Jana Hummela, který drží ca 60% podíl, má přes 90 provozoven v několika zemích EU a tržby ca 350m Kč. Investice bude směřovat do zahraniční expanze.


Plzeňská Škoda Group kupuje 94% podíl v belgické technologické firmě The Signalling Company. Tento start-up s téměř 40 zaměstnanci vyvíjí software pro zabezpečovací systémy a autonomní řízení lokomotiv včetně instalací ETCS. Ředitel a spoluzakladatel společnosti Stanislas Pinte se posune do řídících struktur v rámci Škody. Prodávajícími jsou dopravce Lineas a belgická ERTMS Solutions. Škoda Group letos v lednu také převzala část zbankrotované italské firmy Molinari Rail, čímž získala další projektanty a konstruktéry.


Český start-up Snuggs získal od investorů dalších 115m korun. Před čtyřmi roky založená firma vyrábí menstruační kalhotky. Aktuálně do společnosti investovali např. rodina Baťa, skupina Wood & Company, fond Nation 1. Firma zakladatelů Tomáše Zahradníka a Lindy Šejdové expanduje do dalších evropských zemí. Její loňské tržby dosáhly ca 250m Kč.


Byl dokončen prodej firmy Sabris Consulting tuzemské skupině Aricoma. Jde o část aktivit společnosti Sabris CZ zakladatele Vladimíra Sýkory představující konzultační služby a projekty SAP, v čemž Sabris se 145 experty patří k největším poskytovatelům v Česku a na Slovensku. Tyto aktivity přešly na Sabris Consulting prodejem části obchodního závodu ze Sabris CZ tvořící samostatné organizační složky. Zbývající část Sabrisu se soustředí na projekty spojené s procesní výrobou a vývojem aplikací. Akvizičně velmi aktivní Aricoma ze skupiny KKCG je s obratem přes 10mld korun přední poskytovatel ICT služeb v regionu CEE.

zpět na přehledZvažujete prodej nebo nákup firmy?

Zvažujete prodej nebo nákup firmy?

Domluvte si s námi nezávaznou diskrétní konzultaci.

+420 274 822 970 info@trhfirem.cz

TF Partners s.r.o.

  • budova 4D CENTER
  • Kodaňská 1441/46,
  • 101 00 Praha 10

Odesláním formuláře uděluji společnosti TF Partners s.r.o. souhlas se zpracováním osobních údajů.