Majoritní podíl v NEY spořitelní družstvo kupuje Banka Creditas z finanční skupiny Pavla Hubáčka. Záložna NEY s bilanční sumou 2,5mld korun a vlastním kapitálem téměř 500m Kč je jedna z posledních kampeliček v Česku. Hlavním prodávajícím je CPCFS ze skupiny Natland Tomáše Rašky, který shromáždil v kampeličce významnější družstevní podíl. Hodnota transakce byla údajně kolem půl miliardy korun. Transakci musí ještě schválit členská schůze a ČNB.
Pražskou marketingovou agenturu Kaspen / Jung von Matt převzal Tomáš Kopečný. Prodej firmy z rukou zakladatele Zdeňka Kašpara souvisel s jejím potřebným restartem po problematickém covidovém obdobní a postcovidové recesi. Její tržby byly v posledních letech mezi 30-40m korun.
ÚOHS posuzuje prodej společnosti MyBee Innovative zdravotnické skupině EUC. MyBee Innovative poskytuje domácí zdravotní péči a terénní sociální péči pod značkou Včelka. Ziskovou firmu s obratem přes 20m korun prodává její zakladatel Vojtěch Kubec. Holding EUC Jana Blaška provozuje největší tuzemskou síť ambulantních klinik s tržbami téměř 5mld Kč.
Minoritní podíl v pražské firmě Sophia Solutions koupila Sudop Group. Sophia Solutions poskytuje řešení v oblasti analýzy dat, reportingu, datových skladů nebo detekce podvodů. Majoritu (75%) si ponechávají zakladatelé Jan Kadlec a Jaromír Lukáš. Akvizice podílu proběhla prostřednictvím divize Sudop CIT, do které patří již přes 10 IT firem s tržbami přes 2,5mld korun. Projektová a inženýrská skupina Sudop tak pokračuje v budování jedné z největších IT skupin v Česku.
Proběhl prodej firmy KPC-Group americké společnosti Gartner. Poradensko-analytickou firmu prodal její zakladatel Oldřich Příklenk, který vstupuje do regionálního managementu Gartner. KPC-Group s tržbami téměř 150m korun pro Gartner dosud zajišťovala analytické služby v Česku, Rumunsku a na Slovensku. Gartner je přední analytická společnost na světě, která je obchodovaná na newyorské burze. Po akvizici se firma přejmenovala na Gartner Czech Republic.
Skupina Vienna Insurance Group (VIG) kupuje firmu Auto – Poly. Firma s obratem přes 900m korun provozuje autosalony a servisy značek Škoda a Volkswagen v Praze a Příbrami. Jednalo se o prodej společnosti z rukou dědiců zakladatelů firmy. Akvizice proběhla prostřednictvím firmy Global Repair Centres. Ta již v Česku vlastní několik dalších autosalonů – např. AUTONOVA BRNO, Color Car, FRANCE CAR a Hyundai Hradec. Do VIG pak patří mj. pojišťovna Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna. Transakce byla schválena ÚOHS v 10/2023.
Plzeňskou kovárnu CZECH PRECISION FORGE kupují společně CE Industries Jaroslava Strnada a Mansako Jiřího Kabelky. Kovárna s tržbami kolem 400m korun vyrábí zápustkové a volně kované výkovky. Prodám firmu si tentokrát řekli akcionáři Vladimír Rada (60% akcií) a dva američtí společníci (po 20% akcií). Prodej společnosti už schválil i ÚOHS.
Developerská společnost Trigema prostřednictvím své společnosti Trigema Leisure koupila skiareál v Rokytnici nad Jizerou. Cílem prodeje firmy Spartak Rokytnice provozující pátý největší lyžařský areálů v Česku je umožnit zásadní investice do jeho rozvoje, na které dosavadní 100% akcionář TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou neměl zázemí. Trigema Leisure, která už provozuje několik menších lyž. center, chce do areálu investovat až 1,3mld korun. Na této transakci jsme se podíleli i my, když jsme pro kupující a prodávající zajišťovali virtuální data room (viz Reference Spartak Rokytnice). Po akvizici byla společnost přejmenována na Rokytnice a.s.
Do pražské sítě Next.Move Fitness kapitálově vstoupil Jozef Janov. Next.Move provozuje tři prémiové tzv. fitness cluby, které nabízí řadu souvisejících služeb, a několik dalších se chystá otevřít. Investor, který získal 70% podíl, by měl firmě zakladatele Juliána Jančíka pomoci realizovat ambici stát se předním hráčem na tuzemském fitness trhu. Jozef Janov, pro kterého se jedná o soukromou investici, spravuje fond Hartenberg ze svěřenských fondů Andreje Babiše. Transakce byla v řádu desítek mil. korun.