Skupina Seyfor realizuje další dvě menší akvizice, tentokrát v HR software.
První transakcí je převzetí společnosti Datacruit. Pražská firma poskytuje náborovou platformu Datacruit ATS pro snadnou komunikaci s kandidáty a manažery. Prodej firmy (100% podílů) realizovali zakladatel Zdeněk Bajer a společníci Milan Novák a Aleš Příhoda.
Další akvizicí je koupě podílu 30% s opcí na dalších 8% ve firmě recruitis.io z Hradce Králové zakladatele Štěpána Bartyzala. Ten si ponechává majoritu 63,5% (4,5% vlastní investor Martin Rozhoň). Firma nabízí HR náborový systém ATS Recruitis.
V obou firmách zůstávají po akvizici na vedoucích pozicích dosavadní majitelé. Spojení se Seyfor umožní firmám dostat jejich HR systémy k zahraničním zákazníkům. Brněnská skupina Seyfor (pův. Solitea) patří k předním IT hráčům ve Střední Evropě s tržbami přes 4mld korun. Akvizice přichází v rychlém sledu po březnovém vstupu do firmy Digitask (viz Prodej firem 3/2024).
V segmentu náborové personalistiky byla i další transakce - majoritní podíl ve společnosti PŘEDVÝBĚR.CZ kupuje private equity fond Genesis Growth. Pražská personálně-poradenská firma poskytuje předvýběr kandidátů. Finanční investor koupil majoritní podíl z rukou zakladatelů Františka Boudného a Vladimíra Kočí, kteří si ve společnosti ponechávají minoritní podíl a budou se nadále podílet na jejím vedení. Tržby firmy dosahují kolem 70m korun. Akvizici realizuje fond rozvojového kapitálu Genesis Growth Equity Fund I.
Akvizičně velmi aktivní maďarská investiční skupina Oriens koupila další českou firmu - tentokrát ZNOJEMSKÉ STROJÍRNY. Podnik se zaměřuje na přesné obrábění dílů a montáž pro výrobce strojů v různých průmyslových oborech, mj. letectví, obráběcí stroje nebo kolejová vozidla. Akvizice proběhla prostřednictvím strojírny Sanborn, kterou Oriens získal loni (viz Prodej firem 12/2023). Skupina se snaží vytvořit předního tuzemského dodavatele obráběných dílů. Prodej firmy s tržbami kolem 175m korun a EBITDA ca 20m Kč z rukou sedmi majitelů / zakladatelů proběhl v rámci generační obměny. Odhadovaná výše transakce byla v horních desítkách mil. Kč.
Investiční skupiny Thein a J&T společně kupují IT firmu YOUR SYSTEM. Pražská firma s tržbami přes 650m korun a 100 zaměstnanci nabízí mj. SW technologie pro čerpací stanice nebo pokladní systémy, je dodavatelem IT služeb i pro stát a veřejné instituce. Prodám firmu si řekli společníci Jan Huspeka, Martin Nehasil a Petr Fiala. Akvizici IT firmy prostřednictvím odkoupení její mateřské společnosti OC Holding realizuje fond J&T Thein SICAV, pod který patří i další IT firmy spojené pod divizí Thein Digital jako např. net.pointers, H-Square ICT Solutions, C System CZ nebo Aitcom. Transakce ještě čeká na schválení regulátora (ÚOHS akvizici schválil v 8/2024).
Těžařská a energetická divize MND patřící do skupiny KKCG koupila 60% podíl v propojených firmách NANO Advanced a NANO Advanced Electrolysis od zakladatele Pavla Srbeckého, který si spolu s Jakubem Drncem ponechává minoritu. Společnosti se zabývají vývojem generátoru vodíku jako alternativního úložiště elektrické energie a paliva budoucnosti. Zařízení by mělo vstoupit do sériové výroby za 2 roky.
Byl dokončen prodej společnosti Advantis Medical, která je předním poskytovatelem domácí zdravotní péče v Česku. Firmu koupila zdravotnická skupina EUC Jana Blaška (jejich předchozí akvizice MyBee Innovative viz Prodej společností 9/2023). Advantis Medical má přes 20 poboček domácí péče se 120 zaměstnanci, kteří obsluhují přes 10 tis. klientů. Holding EUC provozuje největší tuzemskou síť zdravotnických zařízení včetně lékáren a laboratoří.
VÝZNAMNĚJŠÍ ČERVNOVÉ INVESTICE TO ČESKÝCH STARTUPŮ
Start-up Green-Future.cz získal v aktuálním investičním kole 100m korun od andělského investora. Green Future zakladatele Michala Pivrnce vyvíjí technologii, která recykluje plasty na speciální olej s vlastnostmi podobnými ropě. Jejich první technologická linka již úspěšně funguje, chystají se další tři instalace.
Ca 50m korun získal ostravský startup SprayVision. Ten vyvíjí a vyrábí HW a SW systémy pro lakovny, které využívají globální společnosti (především automotive). Investory do firmy založené v roce 2018 jsou americký fond Momenta Ventures a český J&T Ventures.
Do startu-pu Adalid Sciences investovala stovky mil. korun tuzemská skupina BTL. Adalid Sciences založili vědci z Akademie věd s cílem vývoje genové terapie s pomocí nanočástic pro léčbu těžko léčitelných nemocí. BTL je předním výrobcem zdravotnické techniky např. pro kardiologii, fyzioterapii a estetickou medicínu.